Doporučená denná konzumácia potravín po ukončení 21-dňového liečebného hladovania
Termín LHRD spája dve etapy v procese liečenia – periódu úplného zdržania sa od príjmu potravy nazývanú liečebné hladovanie (LH), s neobmedzeným príjmom vody a nasledujúcu periódu regeneračného stravovania, diety (RD) , špeciálne vypracovanej s postupným rozšírením zoznamu produktov, čo sa týka ich biochemického zloženia a energetického obsahu.
Pred prevedením LHRD, s cieľom odhalenia kontraindikácií a psychologickej pripravenosti pacientov k liečeniu, možno vyčleniť ešte jednu periódu – prípravnú, počas ktorej sa prevádzajú nevyhnutné klinické, laboratórne a inštrumentálne vyšetrenia, s cieľom upresniť diagnózu (základnú), ale aj sprievodné choroby a ich komplikácie, ak takéto sú. Veď LHRD, ako nešpecifická metóda liečenia, nezanecháva nezúčastneným ani jeden z funkčne orgánových systémov človeka. Záujemcu (účastníka, pacienta) je nevyhnutné, pred nástupom, zoznámiť s touto metódou a presvedčiť ho o tom, že LHRD nie je jednoducho “kurz liečenia“, ale aktívna spoluúčasť záujemcu v procese samotného liečenia. Účastník pristupuje k hladovaniu dobrovoľne, s presvedčením o mohutnom ozdravnom pôsobení hladu na organizmus.
Doba zdržania sa od stravy sa dávkuje individuálne, v závislosti od veku, východiskovej váhy, pohlavia, choroby (chorôb) a jej priebehu, vedľajších účinkov, objavenia klinických príznakov ukončenia LH.
U väčšiny chorých, s normálnou východiskovou hmotnoťou tela, terapeutický efekt sa dosahuje pri dĺžke LH 10-21 dní, zriedkavejšie viac dní, čo predovšetkým závisí od choroby resp. iných príčin.
Prípravná perióda :
psychická príprava (účastnik musí veriť metóde a byť presvedčený o mohutnosti účinku čo sa týka prečistenia organizmu a jej ozdravných a regeneračných schopnostiach)
úprava stravy, 7-10 dní pred LH, na vegetariánsku
deň pred LH, posledné jedlo – obed (do 13.00 h)
cca o 17 h sa užije preháňadlo, za účelom vyčistenia črevného traktu (40-60g Glauberova soľ ,Na2SO4 – siran sódny, resp. horká soľ, MgSO4 – síran horečnatý, rozpustiť v 200ml vody)
v priebehu 2-3 hodín po požití laxatíva, popíjať 1-2 l vody
Perióda LH: (príklad denného režimu na našich kurzoch, ktorý vychádza z poriadku pre chorých v zdravotných zariadeniach v Rusku ) – organizmus cca na 3.- 4.den LH prechádza na endogénnu (vnútornú) výživu
– zakazuje sa fajčenie, pitie alkoholických nápojov, používanie kozmetických prípravkov
– mydlo, zubná pasta, šampón – iba v bio kvalite
– pije sa iba čistá voda (studená, teplá) v množstve minimálne 1-1,5 l / deň
– v prípade užívania liekov , v priebehu 3-4 dní sa dávka užívaných liekov postupne znižuje až do úplného vysadenia
Dodržiava sa nasledovný režim :
po prebudení (6. -7. h) váženie, očistný klistýr s 1,5l vody (resp. voda + vlastný moč) telesnej teploty; klistýr je najlepšie prevádzať vo vani, po aplikácii sa cvičí , podľa individuálnych možností , ideálne 5-10 min, potom vypudenie vody (aj na viackrát).
Aplikácia klistýru: do irigátora (klistýru) dáme 1,5 l vody telesnej teploty a zavesíme ho cca 1 – 1,5 m nad vaňu. Análny otvor aj zavádzajúci nadstavec (špičku) na irigátore potrieme rastlinným olejom, zaujmeme vo vani polohu na „štyroch“ ( kolená-lakte) a nadstavec opatrne vsunieme cez análny otvor do rekta a uvoľníme ventil na hadičke, cez ktorú spádom vteká voda do hrubého čreva. Pri tom hlboko dýchame „do brucha“ a vydúvaním (vdych) a sťahovaním (výdych) brucha si takýmito vlnivými pohybmi pomáhame. Obsah irigátora vtečie do čreva približne za 2 – 5min. „Odpojíme“ sa od irigátora a ideme cvičiť.
Cvičenie: Ľah na chrbát. Pri tom hlboko dýchame „do brucha“ (15-20 krát) čím si pomáhame pri premývaní hrubého čreva. Potom spravíme sviečku (kto môže) a v tejto polohe dýchame do brucha 15-20 krát. Cvičenie zakončíme ľahom na pravý bok, nohy mierne pokrčené v kolenách, spodná noha viac pokrčená a znovu v tejto polohe predýcha vame do brucha 15-20 krát. Kto zvládne zopakuje tieto cviky ešte 1-2 krát. Potom defekácia (t.j. vypudenie obsahu čreva) v priebehu 10-20 min. aj viac krát.
teplá sprcha, osobná hygiena
oddych v posteli
9,30 ľahká, organizovaná, skupinová turistika 7-10km resp. prechádzka (cca 3 h) na čerstvom vzduchu
12,30 –15,30 h oddych, sprcha, osobné voľno (plávanie, masáže, prechádzky…)
16 -17 h skupinové cvičenie( joga, pilates, fit lopta… )
17,30 –18,30 h kúpeľný bazén (skupina)
19 – 20 h prednáška, diskusia
20 – 22 h osobné voľno
22 h – odporúčaný spánok
Účastník si od začiatku kurzu LHRD vedie „Denník sebapozorovania“, kde si zaznamenáva denné hodnoty, ako je váha, tlak, tep, pocity, ťažkosti …
Účastníkom sa vyhodnocuje 10 močových parametrov testovacími prúžkami, každé 3-4 dni .
Účastník je pod dohľadom lekára .
Účastnik za dobu trvania kurzu (11 dní LH a 4 dní úvod do RD) stráca cca 10% svojej váhy .
Klinické príznaky pre ukončenie hladovania :
– objavenie silného pocitu hladu (tkzv. vlčí hlad)
– očistenie jazyka od bieleho povlaku
– objavenie sa sviežej farby tváre
– zvýšenie tvorby slín
– po klistýre sa vypudzuje čistá tekutina
Regeneračná dieta (RD) – nasleduje po dobe hladovania a je rovnako dôležitá (podľa niektorých autorov dokonca dôležitejšia) ako hladovanie, kedy organizmus prechádza na exogénnu (vonkajšiu) výživu. Táto perióda je minimálne tak isto dlhá ako bola perióda LH. So začiatkom periódy RD sa upúšťa od očistného klistýru, a v spojitosti so vznikajúcou slabosťou, sa účastníkom odporúča, prvé 2-3 dni, poloposteľný, šetriaci režim a z dôvodu možných komplikácií, prísne dodržiavanie diety regeneračného stravovania. (viď napr. variata 1 alebo 2)
Pri neznášanlivosti, pri chorobách orgánov zažívacieho traktu alebo alergiach, možno šťavovú, regeneračnú dietu (variant 1) zameniť za šetriacu dietu (variant 2), resp. navrhnúť inú.
Každému zdravému aj chorému , ktorý absolvoval kurz LHRD, sa vysvetľuje, že spravil prvý krok na ceste k svojmu zdraviu, alebo ozdraveniu. Udržiavať dosiahnuté výsledky sa môžu len pri dodržiavaní princípov zdravého spôsobu života, ku ktorým patria – zdravé stravovanie, pohybové aktivity, v neposlednom rade, udržiavanie a nadobúdanie nových sociálnych vzťahov. Rovnako je vhodné zaradiť týždenne 24 – 36 hodinové(1deň) pôsty resp. opakovať jedenkrát za rok 10-21 dňové hladovanie, aby sa nestratili alebo „nezotreli v pamäti organizmu“ dosiahnuté adaptatívne vlastnosti .
V priebehu kurzu LHRD, nakoľko ide o psychické aj fyzické ozdravenie organizmu, odporúčame eliminovať na minimium telefonické rozhovory, vylúčiť pracovné kontakty či dokonca riešenie pracovných problémov a doporučujeme sústrediť sa výlučne na seba, proces a ciele, ktorý týmto kurzom sledujeme. Podľa nielen naších skúsenosti účinky sú takto oveľa efektívnejšie .
Použitá literatúra :
Bakulin I.G. a kol. : Razgruzočno-dietičeskaja terapia zabolevanii vnutrennich organov . Zbornik metodičeskich rekomendacij po razgruzočno-dietičeskoj terapii, 1969-2005, Adamant B, Moskva 2009, str. 417
Kokosov A.N. a kol. : Razgruzočnodietičeskaja terapia v klinike vnutrennich boleznej, Speciaľnaja literatura, Sankt-Peterburg, 1995
Mironov V.A. : Lečebnoje golodanie pri vnutrennich bolezňach, Moskva, 2009
Partyková V.: Hladovění pro zdraví, Impuls, Praha 2006